O CRO
Centralny Rejestr Operatorów (CRO)
Centralny Rejestr Operatorów (CRO) – wcześniej : Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, dotyczący operatorów urządzeń (będących systemami ochrony przeciwpożarowej oraz pozostałych urządzeń), które zawierają 3 kg lub więcej substancji kontrolowanych lub 5 ton ekwiwalentu CO2 (CO2 eq) fluorowanych gazów cieplarnianych – inaczej F-gazów (do dnia 31 stycznia 2018 r. 3 kg substancji kontrolowanych i 3 kg F-gazów) został utworzony zgodnie z art. 19. ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. z 2015 poz. 881) i następnie zmodyfikowany w celu dostosowania do wymogów znowelizowanej ustawy j.w. (Dz. U. z 2020 poz. 2065), zwanej dalej Ustawą. Centralny Rejestr Operatorów jest prowadzony w postaci elektronicznej bazy danych przez Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego wyznaczony jako wyspecjalizowana jednostka w art. 17 Ustawy.
W Centralnym Rejestrze Operatorów są gromadzone w postaci elektronicznej Karty Urządzeń oraz Karty Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, o których mowa w art. 14 Ustawy.
W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 grudnia 2017 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów został określony:
- sposób prowadzenia Centralnego Rejestru Operatorów j,
- sposób gromadzenia danych w Centralnym Rejestrze Operatorów,
- sposób udostępniania danych gromadzonych w Centralnym Rejestrze Operatorów,
- sposób zabezpieczenia danych gromadzonych w Centralnym Rejestrze Operatorów
- wzór formularza rejestracyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 6 Ustawy.
Kto ma obowiązek rejestracji w CRO?
Zgodnie z art. 14 ust. 6 Ustawy przed sporządzeniem pierwszej Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej operator zobowiązany jest do rejestracji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Osoba wypełniająca formularz rejestracyjny w imieniu operatora urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej staje się administratorem konta tego operatora.
Operatorzy mogą dokonać rejestracji na stronie internetowej https://dbcro.ichp.pl/register .
Prosimy przed rejestracją zapoznać się z dokumentem „Instrukcja Użytkownika Centralnego Rejestru Operatorów (CRO)” dostępnym tutaj.
Kto jest operatorem?
Operator oznacza operatora w rozumieniu art. 3 pkt. 5 rozporządzenia (UE) nr 2024/573.
W praktyce operatorem jest użytkownik lub ewentualnie właściciel urządzenia, czy też podmiot zarządzający obiektem, w którym urządzenie się znajduje. Operator jest zobowiązany do sprawowania faktycznej kontroli nad technicznym działaniem urządzenia zdefiniowanej w art. 4 Ustawy, w tym podejmowania decyzji w sprawach finansowych i technicznych dotyczących urządzenia.
Dla potrzeb CRO termin ”urządzenie” obejmuje:
- stacjonarne urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne i pompy ciepła zdefiniowane w art. 3 pkt. 41, rozporządzenia (UE) nr 2024/573;
- agregaty chłodnicze zamontowane na samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach zdefiniowanych w art. 3 pkt 23 i 24 rozporządzenia (UE) nr 2024/573;
- rozdzielnice elektryczne zdefiniowane w art. 3 pkt 33 rozporządzenia (UE) nr 2024/573;
- urządzenia zawierające F-gazy jako rozpuszczalniki organiczne;
- obiegi Rankine’a zdefiniowane w art. 3 pkt 31 rozporządzenia (UE) 2024/573;
- urządzenia będące stacjonarnymi systemami ochrony przeciwpożarowej.
Dla urządzeń (a) do (e) zakłada się Karty Urządzenia, a dla urządzeń (f) - karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej. Karty zakłada się obecnie jedynie dla urządzeń zawierających 3 kg lub więcej SZWO wymienionych w załączniku I rozporządzenia (UE) nr 2024/590 lub 5 ton CO2 eq lub więcej F-gazów wymienionych w załączniku I rozporządzenia (UE) nr 2024/573 lub 1kg lub więcej F-gazów wymienionych w sekcji 1 załącznika II rozporządzenia (UE) 2024/573.
* hermetycznie zamknięte stacjonarne urządzenia zawierające poniżej 3 kg F-gazów, które są użytkowane w budynkach mieszkalnych nie podlegają rejestracji w systemie CRO pod warunkiem, że są oznakowane jako hermetycznie zamknięte.
Kto zakłada Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej?
Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zakłada operator.
W praktyce Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zakładane są przez administratora konta operatora lub osoby kontaktowe konta operatora, które uzyskały dostęp do CRO po dodaniu ich w CRO przez administratora konta operatora. Obecnie do danej karty może być przypisane najwyżej 3 osoby kontaktowe, a dana osoba kontaktowa może być przypisana do wielu kart jednocześnie.